DUŠEK ZA KREVETAC: TOP 7 SAVETA KAKO OČISTITI I DEZINFIKOVATI DUŠEK ZA BEBE

Dušek za krevetac predstavlja najvažniji deo prilikom kupovine, jer će na njemu vaša beba provoditi svoje prve dane i mesece. Kao novi ili budući roditelj, već ste svesni da posteljina kao i dušek za krevetac mogu biti prilično veliki izazov za održavanje kao i za kožu vaše bebe.

Održavajte dušek za krevetac čistim

Da li ste se nekada zapitali na kojim mestima se sve nalazio vaš dušek za krevetac pre nego što je stigao u vaš dom? Ili je boravio na podu pre nego što ga je proizvođač upakovao u zaštitnu foliju i kutiju? Da li je kutija oštećena u toku transporta, a dušek za krevetac bio u dodiru sa drugim materijalima, pre nego što su zamenili kutiju?

Sve ovo isto važi i za ostale delove krevetca, kao što su jastučići, podloge, posteljina, ćebe za bebe, podloge i ogradice. Iz tog razloga, isto kao i dušek, veoma je važno da se ovi delovi bebinog prostora održavaju čistim.

Evo našeg saveta koliko često da perete bebine stvari:

  •  Posteljina: svaka 3 dana;
  •  Jastučnica: svaka 3 dana;
  • Ogradica za krevetac: jednom nedeljno;
  • Ćebe i pokrivači: dva puta mesečno;
  • Dušek za krevetac: jednom u dva meseca.

Posteljina i dušek za krevetac nalazi se u svakom krevetcu za bebe. S obzirom da su posteljina i dušek u direktnom kontaktu sa bebinom kožom, ovo su verovatno dva najvažnija dela u bebinom krevetcu. Posteljina snosi najveći deo prosipanja mleka i hrane, kao i svega ostalog što beba ne zadrži prilikom hranjenja ili presvlačenja. Bez efikasne nege i pravilnog tretiranja, posteljina i dušek za krevetac mogu lako da postanu dom za mnogobrojne bakterije i grinje. Bitno je napomenuti da za održvanje ovih materijala, kao što su posteljina i dušek za krevetac, treba koristiti posebne deterdžente koji su pH neutralni kako ne bi izazvali dodatne reakcije na bebinoj koži.

Kada treba čistiti dušek za krevetac

Optimalan broj zavisi i od stepena zaprljanja. Preporuka je da se dušek opere barem jednom u dva meseca, ali sve u skladu sa vašom rutinom. Ukoliko se ipak dogodi neko prolivanje po dušeku, preporučujemo da u tom slučaju dušek očistite što pre i sprečite razvoj bakterija i prodor tečnosti duboko u dušek.

U nastavku teksta, predstavljamo vam četiri koraka kako da očistite vaš dušek za krevetac kod kuće, a u međuvremenu ovde možete pogledati neke od rezultata čišćenja dušeka za krevetac.

1. Redovno usisavanje dušeka

Uklonite široki nastavak za pod i koristite samo usisnu mlaznicu kako biste preciznije pristupili uskim delovima i porama na dušeku. Na ovaj način možete da usisate sitne čestice prašine i druge nevidljive zagađivače, jer kućni usisivači imaju dovoljne snage za ovakav posao. Obavezno usisajte obe strane dušeka, a ukoliko posedujte čistač na paru možete i njih iskoristiti.

2. Pranje dušeka

Naš savet je da nikada direktno ne kvasite dušek za krevetac, ukoliko ne posedujete profesionalnu opremu za dubinsko pranje. Najbolje bi bilo da koristite čist sunđer ili krpu mekih ivica kako bi istrljali površinu dušeka rastvorom sapuna i vode. Obavezno se uverite da se tečni ili praškasti deterdžent rastvori u vodi radi lakšeg čišćenja. Prilikom čišćenja, fokusirajte se više na delove na kojim se nalazi tragovi urina ili slične fleke. Kod kuće takođe možete pomešati sodu bikarbonu, so i vodu i potom nežno trljati dušek upotrebom mekane krpe.

3. Ispiranje dušeka

Za ispiranje možete koristit čistu mokru krpu tako što ćete da protrljate ceo dušek za kreveta. Krpu pokvasite u toploj vodi i dobro iscedite kako bi uklonili sve ostatke deterdženta iz dušeka.

4. Sušenje dušeka

Obavezno osušite dušek nakon pranja i ispiranja tako što ćete ga ostaviti na prozračnom mestu, ispred ventilatora ili možete čak upotrebiti i fen za kosu u te svrhe. Naš savet je da dušek za krevetac perete u ranim jutarnjim časovima, a potom ga uspravite i ostavite da se suši na sobnoj temperaturi. Na ovaj način bi dušek trebao da se osuši do uveče i bude spreman za vešu bebu.

Kako da dezinfikujete dušek za krevetac

Postoji više načina da dezinfikujete krevetac, a mi vam predstavljamo dva koja su se po nama najbolje pokazali. Bitno je napomenuti da prilikom dezinfikacije dušeka za krevetac treba voditi računa o tome da se koriste prirodni i neagresivni sastojci, s obzirom da će beba provoditi najveći deo dana u krevetcu.

1. Limunov sok

Limunov sok ima izuzetno dobra antibakterijska svojstva. Uvek koristite kombinaciju limonovog soka, soli ili sode bikarbone, jer će čist koncentrovani sok izbledeti vaš dušek za krevetac. Kombinaciju možete napraviti u boci sa raspršivačem, a potom naneti na fleku.

2. Upotrebom alkohola

Upotreba alkohola u koncetraciji od 70% može da bude dobar izbor za dezinfekciju jer brzo steriliše površine i veoma lako isparava. U ovom slučaju nema potrebe za dodatnim ispiranjem vodom, već alkohol koristite samo kao površinsku dezinfekciju. Ostavite dušek na otvorenom da se suši sve dok miris alkohola ne napusti dušek. Napomena: upotreba koncentracije od 50% neće raditi i dati zadovoljavajuće rezultate.

3. Nikako ne koristite izbeljivače za skidanje fleka

Uvek izbegavajte izbeljivače jer mogu oštetiti vlakna dušeka, a nakon toga vam je jedino rešenje kupovina novog. Takođe, izbeljivači se izbegavaju pre svega zbog jakog mirisa koji može smetati vašoj bebi, a potom i jake hemije koja može dovesti do kožnih reakcija s obzirom da je bebina koža nežna i osetljiva. 

Kako ukloniti mrlje i neprijatne mirise iz dušeka?

Ukoliko vaš dušek za krevetac ima tvrdokorne fleke poput fleke od hrane ili urina možete koristiti kombinaciju sode bikarbone, belog sirćeta i vode. Način pripreme: prvo pomešajte jednake delove sirćeta i vode u boci sa raspršivačem, a potom nanesite smesu po celoj površini fleke i potom pospite sodom bikarbonom na mesta gde su mrlje veće ili se oseti neprijatni miris. Ostavite da odstoji oko 30 minuta, a potom usisivačem uklonite sodu bikarbonu. Na našem blogu možete se informisati o metodama kako da efikasno i prirodno očistite dušek kod kuće.

Kada je vreme da promenite dušek za krevetac i kupite novi?

Ako se desi da ništa od ovoga ne pomaže, onda vam ostaju dva rešenja: angažovanje profesionalne agencije za dubinsko pranje ili kupovina novog dušeka. U slučaju da se odlučite da koristite isti krevetić, a samo dušek da zamenite ili operete, predlažemo vam da uštedite novac i pozovete tim za dubinsko pranje koji će po povoljnoj ceni i besplatno doći na vašu adresu. Slobodne termine možete pogledati ovde i rezervisati onaj koji vama i vašoj bebi najviše odgovara.

Ukoliko ste primenili neke od naših saveta slobodno nam pišite, želimo da čujemo kakve ste rezultate dobili. U komentarima možete ostaviti vaše dodatne savete kako se čisti dušek za krevetac.

Povezani postovi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *